Szlak zielony liczy około 51 km, jest fragmentem większej całości i rozpoczyna się w pobliżu Kruklanek nieopodal jeziora Gołdopiwo, prowadząc wzdłuż doliny Gołdapy i Puszczę Romincką (wzdłuż granicy z Rosją) dochodzi do mostów w Stańczykach.
W powiecie gołdapskim można szlak zielony wykorzystać m.in. w następujących wariantach:
Do najważniejszych atrakcji szlaku należą m.in.:
Szlak czerwony liczy 46,5 km i wiedzie południowym skrajem Puszczy Rominckiej przez Stańczyki. Brzegiem jeziora Pobłędzie prowadzi do Rakówka i Oklin. Po drodze jest fragment nasypu dawnej-zabytkowej linii kolejowej Gołdap-Żytkiejmy.
W powiecie gołdapskim można szlak czerwony wykorzystać m.in. w następujących wariantach:
Do najważniejszych atrakcji szlaku należą m.in.:
Szlak żółty liczy niespełna 60 km i prowadzi z Gołdapi do Węgorzewa. W powiecie gołdapskim można szlak czerwony wykorzystać m.in. w następujących wariantach:
Do najważniejszych atrakcji szlaku należą m.in.:
– Niewątpliwie jedną z niedocenianych atrakcji turystycznych powiatu gołdapskiego jest (leżący na zachodniej granicy powiatu), nieczynny już, Kanał Brożajcki. Płynie w obniżeniu i ze względu na swoją urodę przez miejscowych nazywany jest tutejszym „Przełomem Dunajca”. Kanał łączy rzekę Węgorapę z Gołdapą. Zaprojektowany został w 1726 przez Jana Suchodolca, a wykopany w 1733 od wsi Miczuły nad Rzeką Gołdapą do wsi Brożajcie (wieś nie istnieje, jest tu elektrownia wodna) nad Węgorapą. Kanał był odnawiany w latach 1824-1826. Kanał przechodzi przez Lasy Skaliskie i obecnie jest ostoją bobrów.
Na kanale znajdują się elektrownie wodne i zabytkowa śluza tuż przy ujściu kanału do Węgorapy.
Bibliografia: Szlakami Mazur Garbatych pod redakcją Zbigniewa Fałtynowicza. Gołdap 2000
Szlak niebieski – liczy około 25 km i wiedzie od okolicy Pluszkiejm do doliny Rospudy, wchodząc w równinę Augustowską. Po drodze mijamy jezioro Czarne i wieś o tej samej nazwie. Po obejściu jeziora Rospuda dochodzi do Filipowa.
Mokradła, moczary, grzęzawiska, trzęsawiska, topiele i topieliska opasane wieczorną mgłą.
Po takich słowach nasza wyobraźnia przywołuje zasłyszane od starszych ludzi historie o nocnych odgłosach dochodzących z mokradeł. Aż dreszcz po skórze przechodzi. A tymczasem…
Tymczasem to głosy dzikiej przyrody wciąż żyjącej pośród ocalałych trzcinowisk i moczarów. Rozdzierający wieczorną ciszę płaczliwy klangor żurawi i tajemniczy głos bąka – straszą i fascynują. Oby odgłosy te pozostały jak najdłużej. (…)
Cała informacja w załączniku dzięki uprzejmości Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej. Prawa autorskie zastrzeżone.
Drogi te biegną przez tereny otwarte, prezentujące różnorodność siedlisk przyrodniczych i bogactwo form rzeźby terenu. Mijać będziemy malownicze aleje drzew, urokliwe jeziora, rozlewiska bobrowe i wiejskie osady z przedwojenną zabudową. Przemierzymy 13 kilometrów, od Dubeninek do Stańczyk przez Bludzie, Żabojady, Będziszewo i Błąkały. Trasa nie będzie łatwa ? wieść nas będzie głównie po drogach polnych, miejscami silnie piaszczystych. Ale widoki z pewnością zrekompensują trud włożony w wycieczkę.
Niniejsza książeczka pełni rolę przewodnika turystycznego. Oprócz opisów poszczególnych przystanków znajdziesz także charakterystykę całej trasy z komentarzem. W tekście (w nawiasach) podany jest też kilometraż, jak wzrasta od początku trasy. Dodatkowo w ramkach zamieściliśmy informacje historyczne i krajoznawcze o mijanych miejscach. Znajdziesz również mapę z trasą i atrakcjami turystycznymi, barwne fotografie i inne przydatne na wycieczce uwagi.
W miejscu styku 3 państw: Polski, Litwy i rosyjskiego Obwodu Kaliningradzkiego stoi ozdobny, granitowy ostrosłup z godłami 3 sąsiadujących państw i napisem w języku danego państwa. Obok trójstyku znajduje się ścieżka poznawcza „Trójstyk granic – biegun zimna” (tablice informacyjne z mapami w języku polskim, litewskim, angielskim i rosyjskim)
Tel.: +48 503 039 999
rezerwacja@pokojehotelowegoldap.pl
Pokoje Hotelowe Lupus
Królewiecka 6
19-500 Gołdap